Skip to content

154 Greentree RdBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 6, 2020

Property Information

Block111.11
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,770
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,600
18%
Improvement Value:$148,600
82%
Total Assessment$181,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,703+2.9%
2024$6,514+4.7%
2023$6,221+1.5%
2022$6,126+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,770DeedBook 6327, Page 158Recorded8/24/2020

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3556, Page 258

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 2800, Page 109

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 2300, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1960