Skip to content

420 Wedgewood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 31, 1991

Property Information

Block111.11
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,610
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
25%
Improvement Value:$138,500
75%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,832+2.9%
2024$6,640+4.7%
2023$6,341+1.5%
2022$6,245+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2122, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1960