Skip to content

403 Greenview DrBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2015

Property Information

Block111.12
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,400
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
22%
Improvement Value:$169,700
78%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,049+2.9%
2024$7,823+4.7%
2023$7,470+1.5%
2022$7,357+15.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4934, Page 331

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 3765, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1960