Skip to content

23 Sherwood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block111.12
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,418
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
26%
Improvement Value:$130,100
74%
Total Assessment$176,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,521+2.9%
2024$6,338+4.7%
2023$6,052+1.5%
2022$5,961+15.1%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,418DeedBook 6489, Page 7Recorded6/9/2021

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,418DeedBook 5748, Page 312Recorded10/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960