Skip to content

382 Wedgewood DrSewell, NJ 08080

Built 1960

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Aug 29, 2013

Property Information

Block111.13
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,468
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
23%
Improvement Value:$156,000
77%
Total Assessment$202,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,479+2.9%
2024$7,269+4.7%
2023$6,942+1.5%
2022$6,836+12.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$184,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 5108, Page 284Recorded9/3/2013

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 3321, Page 90

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 1560, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1960