Skip to content

384 Merion RdBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 26, 2023

Property Information

Block111.13
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,621
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
22%
Improvement Value:$175,800
78%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,304+2.9%
2024$8,071+4.7%
2023$7,707+1.5%
2022$7,590+12.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,621DeedBook 6887, Page 42Recorded8/1/2023

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 4972, Page 52

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 4620, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1965