Skip to content

67 Bells Lake DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 28, 2016

Property Information

Block111.13
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
22%
Improvement Value:$168,600
78%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,031+2.9%
2024$7,805+4.7%
2023$7,453+1.5%
2022$7,340+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 5569, Page 270Recorded12/7/2016

Property Sale

Sale
$34,900
DeedBook 1219, Page 1152

Property Built

Built

Year Built: 1965