Skip to content

69 Bells Lake DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 24, 2022

Property Information

Block111.13
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,880
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
23%
Improvement Value:$154,600
77%
Total Assessment$200,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,413+2.9%
2024$7,204+4.7%
2023$6,880+1.5%
2022$6,776+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,880DeedBook 6667, Page 273Recorded4/21/2022

Property Sale

Sale
$80,900
DeedBook 1555, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1965