Skip to content

390 Wedgewood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 1997

Property Information

Block111.13
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,678
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
26%
Improvement Value:$130,300
74%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,279+3.0%
2024$6,095-8.6%
2023$6,671+1.6%
2022$6,566+15.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 1216, Page 958

Property Built

Built

Year Built: 1960