Skip to content

59 Bells Lake DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2022

Property Information

Block111.16
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
25%
Improvement Value:$152,700
75%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,483+2.9%
2024$7,273+4.7%
2023$6,945+1.5%
2022$6,840+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 5433, Page 95Recorded2/23/2016

Property Sale

Sale
$27,790
DeedBook 1179, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1965