Skip to content

214 Wedgewood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2021

Property Information

Block111.18
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,107
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
30%
Improvement Value:$107,800
70%
Total Assessment$154,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,696+4.9%
2024$5,428+4.7%
2023$5,184+1.5%
2022$5,105+6.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$101,000
DeedBook 2329, Page 25

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 2163, Page 197

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 1506, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1965