Skip to content

204 Wedgewood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$78,700
Last Sale Date
Jan 28, 1987

Property Information

Block111.18
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,744
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
28%
Improvement Value:$134,900
72%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,888+2.9%
2024$6,694+4.7%
2023$6,392+1.5%
2022$6,295+12.4%
Property History

Property Sale

Sale
$78,700
DeedBook 1579, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1965