Skip to content

27 Bells Lake DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Jun 14, 2006

Property Information

Block111.18
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,296
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,100
22%
Improvement Value:$188,300
78%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,892+4.6%
2024$8,499+4.7%
2023$8,116+1.5%
2022$7,993+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 4232, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1965