Skip to content

37 Bells Lake DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$66,244
Last Sale Date
May 11, 1984

Property Information

Block111.18
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,792
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
25%
Improvement Value:$146,200
75%
Total Assessment$195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,232+2.9%
2024$7,028+4.7%
2023$6,712+1.5%
2022$6,610+13.1%
Property History

Property Sale

Sale
$66,244
DeedBook 1490, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1965