Skip to content

209 Shady LnBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block111.18
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,744
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
27%
Improvement Value:$129,700
73%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,603+2.9%
2024$6,417+4.7%
2023$6,128+1.5%
2022$6,035+12.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,744DeedBook 6864, Page 124Recorded6/9/2023

Property Sale

SaleMulti
$108,500
DeedBook 2261, Page 10

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 1192, Page 1001

Property Built

Built

Year Built: 1965