Skip to content

123 Sherwood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$47,000
Last Sale Date
Dec 7, 1979

Property Information

Block111.20
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,080
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
23%
Improvement Value:$159,100
77%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,344+3.0%
2024$7,131+4.9%
2023$6,798+1.6%
2022$6,691+14.3%
Property History

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 1395, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1965