Skip to content

9 Bells Lake DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 16, 1993

Property Information

Block111.20
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,621
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
24%
Improvement Value:$146,300
76%
Total Assessment$192,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,871+3.0%
2024$6,670+4.9%
2023$6,359+1.6%
2022$6,258+10.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 1272, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1965