Skip to content

13 Bells Lake DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
May 5, 2017

Property Information

Block111.20
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,619
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
26%
Improvement Value:$150,300
74%
Total Assessment$203,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,513+2.9%
2024$7,301+4.7%
2023$6,972+1.5%
2022$6,867+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,619DeedBook 5656, Page 180Recorded5/22/2017

Property Sale

Sale
$29,900
DeedBook 1233, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1965