Skip to content

207 Wedgewood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Nov 20, 2009

Property Information

Block111.20
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,621
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,500
26%
Improvement Value:$159,900
74%
Total Assessment$216,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,005+2.9%
2024$7,780+4.7%
2023$7,429+1.5%
2022$7,316+11.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$248,000
DeedBook 4717, Page 205

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 3868, Page 310

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 3234, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1965