Skip to content

211 Wedgewood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$56,500
Last Sale Date
Apr 1, 1999

Property Information

Block111.20
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,744
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
30%
Improvement Value:$109,900
70%
Total Assessment$156,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,774+2.9%
2024$5,612+4.7%
2023$5,359+1.5%
2022$5,278+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$56,500
DeedBook 2987, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1965