Skip to content

223 Wedgewood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jul 18, 2019

Property Information

Block111.20
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,744
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
26%
Improvement Value:$130,500
74%
Total Assessment$176,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,536+2.9%
2024$6,352+4.7%
2023$6,066+1.5%
2022$5,974+19.3%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,744DeedBook 6166, Page 207Recorded9/30/2019

Property Sale

Sale
$45,900
DeedBook 1379, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1965