Skip to content

225 Wedgewood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$254,900
Last Sale Date
Jun 15, 2007

Property Information

Block111.20
Lot32
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,909
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
21%
Improvement Value:$173,900
79%
Total Assessment$220,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,142+2.9%
2024$7,913+4.7%
2023$7,556+1.5%
2022$7,442+15.2%
Property History

Property Sale

Sale
$254,900
DeedBook 4400, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1965