Skip to content

229 Wedgewood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 22, 2025

Property Information

Block111.20
Lot34
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,580
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,900
24%
Improvement Value:$158,600
76%
Total Assessment$208,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,712+2.9%
2024$7,496+4.7%
2023$7,158+8.4%
2022$6,603+9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,580DeedBook 7183, Page 91Recorded6/4/2025

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 4747, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1965