Skip to content

107 Sherwood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block111.20
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,474
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
20%
Improvement Value:$179,800
80%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,360+2.9%
2024$8,125+4.7%
2023$7,759+1.5%
2022$7,641+11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,474DeedBook 7074, Page 14Recorded10/4/2024

Property Built

Built

Year Built: 1965