Skip to content

109 Sherwood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 5, 2007

Property Information

Block111.20
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,752
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
26%
Improvement Value:$131,500
74%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,573+2.9%
2024$6,388+4.7%
2023$6,100+1.5%
2022$6,008+12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4359, Page 206

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 2728, Page 72

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 1214, Page 1077

Property Built

Built

Year Built: 1965