Skip to content

111 Sherwood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Jul 21, 2016

Property Information

Block111.20
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,107
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
28%
Improvement Value:$116,900
72%
Total Assessment$163,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,783+3.0%
2024$5,613+0.3%
2023$5,599+1.5%
2022$5,514-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft1,107DeedBook 5504, Page 213Recorded7/26/2016

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,107DeedBook 5443, Page 135Recorded3/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1965