Skip to content

201 Ganttown RdBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block111.21
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,468
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,900
26%
Improvement Value:$130,300
74%
Total Assessment$175,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,481+2.9%
2024$6,298+4.7%
2023$6,015+1.5%
2022$5,924+8.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 5779, Page 167Recorded12/1/2017

Property Sale

Sale
$236,450
DeedBook 4409, Page 20

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4102, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1960