Skip to content

227 Ganttown RdBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block111.21
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,645
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
26%
Improvement Value:$121,200
74%
Total Assessment$164,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,070+2.9%
2024$5,899+9.6%
2023$5,384+1.6%
2022$5,298+4.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965