Skip to content

215 Ganttown RdBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 8, 2022

Property Information

Block111.21
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,107
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
28%
Improvement Value:$102,400
72%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,249+2.9%
2024$5,101+10.4%
2023$4,621+1.6%
2022$4,548+9.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,107DeedBook 6695, Page 60Recorded6/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 1965