Skip to content

34 Bells Lake DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block111.22
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,744
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
29%
Improvement Value:$136,300
71%
Total Assessment$191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,091+9.8%
2024$6,457+4.7%
2023$6,166+1.5%
2022$6,072+10.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$169,800

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 5923, Page 255Recorded8/10/2018

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 1344, Page 1057

Property Built

Built

Year Built: 1965