Skip to content

76 Bells Lake DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2003

Property Information

Block111.23
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,874
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
21%
Improvement Value:$188,600
79%
Total Assessment$237,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,781+2.9%
2024$8,535+4.7%
2023$8,150+1.5%
2022$8,027+12.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 1318, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1965