Skip to content

84 Bells Lake DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2016

Property Information

Block111.23
Lot34
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,621
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
23%
Improvement Value:$157,700
77%
Total Assessment$206,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,624+2.9%
2024$7,409+4.7%
2023$7,075+1.5%
2022$6,968+7.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$166,500

From:

To:

Sq Ft1,621DeedBook 5172, Page 153Recorded3/19/2014

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 1354, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1965