Skip to content

135 Ganttown RdBlackwood, NJ 08012

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2022

Property Information

Block111
Lot11.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,773
Acreage2.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
15%
Improvement Value:$396,000
85%
Total Assessment$467,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,297+2.9%
2024$16,810+4.7%
2023$16,053+1.5%
2022$15,810-4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

Sq Ft3,773DeedBook 5418, Page 149Recorded1/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 1701, Page 168