Skip to content

3940 Rte 42Blackwood, NJ 08012

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2026

Property Information

Block112.01
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1903

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage4.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$852,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$852,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,515+2.9%
2024$30,629+4.7%
2023$29,249+1.5%
2022$28,806+80.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 3116, Page 10