Skip to content

140 Stage Coach RdSicklerville, NJ 08081

Built 1974

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block112.01
Lot6.15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,134
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,500
22%
Improvement Value:$205,200
78%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,791+2.9%
2024$9,516+4.7%
2023$9,087+3.1%
2022$8,814+6.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,134DeedBook 5273, Page 53Recorded1/2/2015

Property Sale

Sale
$72,500

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 5135, Page 114Recorded11/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1974