Skip to content

118 Madison AveBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block112.02
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,590
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
20%
Improvement Value:$159,500
80%
Total Assessment$198,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,331+2.9%
2024$7,125+20.0%
2023$5,936+1.6%
2022$5,843+10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,590DeedBook 6715, Page 58Recorded7/18/2022

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 4874, Page 133

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 3305, Page 104

Property Sale

Sale
$33,490
DeedBook 1237, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1973