Skip to content

119 Madison AveBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2004

Property Information

Block112.02
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,458
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
20%
Improvement Value:$151,800
80%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,032+2.9%
2024$6,834+4.7%
2023$6,526+1.5%
2022$6,427+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 1307, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1973