Skip to content

107 Madison AveBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 4, 1996

Property Information

Block112.02
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,268
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
18%
Improvement Value:$172,600
82%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,827+2.9%
2024$7,607+4.7%
2023$7,264+1.5%
2022$7,154+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2704, Page 306

Property Sale

Sale
$37,250
DeedBook 1248, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1973