Skip to content

104 Madison AveBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 2, 2020

Property Information

Block112.02
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,068
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
18%
Improvement Value:$178,000
82%
Total Assessment$216,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,005+2.9%
2024$7,780+4.7%
2023$7,429+1.5%
2022$7,316+10.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft2,068DeedBook 6370, Page 216Recorded11/9/2020

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4645, Page 248

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 3764, Page 344

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 1248, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1973