Skip to content

110 Madison AveBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2004

Property Information

Block112.02
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,920
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
18%
Improvement Value:$185,000
82%
Total Assessment$225,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,326+2.9%
2024$8,092+4.7%
2023$7,728+1.5%
2022$7,611+5.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 1259, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1973