Skip to content

114 Madison AveBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block112.02
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,492
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
16%
Improvement Value:$205,900
84%
Total Assessment$246,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,100+2.9%
2024$8,844+4.7%
2023$8,445+1.5%
2022$8,317+12.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$239,900

From:

To:

Sq Ft2,492DeedBook 5492, Page 55Recorded7/1/2016

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 1514, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1973