Skip to content

4150 Rte 42Blackwood, NJ 08012

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2002

Property Information

Block112.03
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class---
Description2SF OFFICE
Dwellings---
ZoningNC
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
36%
Improvement Value:$188,500
64%
Total Assessment$294,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,875+2.9%
2024$10,569+4.7%
2023$10,093+1.5%
2022$9,940-3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$171,000
DeedBook 2669, Page 198

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1738, Page 28