Skip to content

4430 Rte 42Blackwood, NJ 08012

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block113
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningNC
Sq Footage---
Acreage5.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,828-2.2%
2024$13,122+4.7%
2023$12,530+1.5%
2022$12,341-7.2%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$1,500,000
DeedBook 7060, Page 143Recorded9/4/2024

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 2976, Page 301

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 1994, Page 209

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 1631, Page 272