Skip to content

100 American BlvdBlackwood, NJ 08012

Commercial

Last Sale Price
$2,676,000
Last Sale Date
Sep 18, 2014

Property Information

Block115.01
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
DescriptionBOWLING ALLEY
Dwellings---
ZoningCI
Sq Footage---
Acreage4.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$726,000
30%
Improvement Value:$1,663,800
70%
Total Assessment$2,389,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$88,399+2.9%
2024$85,913+4.7%
2023$82,042+1.5%
2022$80,799-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,676,000

From:

To:

DeedBook 5240, Page 129Recorded10/6/2014

Property Sale

Sale
$434,700
DeedBook 2001, Page 200