Skip to content

100 Watson DrBlackwood, NJ 08012

Commercial

Last Sale Price
$4,774,628
Last Sale Date
Aug 13, 1999

Property Information

Block115.02
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
DescriptionLOWE'S
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,600,000
29%
Improvement Value:$8,793,200
71%
Total Assessment$12,393,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$458,424+2.9%
2024$445,536-4.8%
2023$468,220+1.5%
2022$461,128+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$4,774,628
DeedBook 3024, Page 334