Skip to content

4 Buena CtBlackwood, NJ 08012

Built 1987

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Apr 26, 2017

Property Information

Block115.02
Lot8.03
QualifierC0004
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2010

Building Details

Building Class35
Description2 BDRM 1ST FL
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage996
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
29%
Improvement Value:$73,000
71%
Total Assessment$103,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,810+2.9%
2024$3,703+4.7%
2023$3,536+1.5%
2022$3,482-6.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft996DeedBook 5645, Page 48Recorded4/28/2017

Property Sale

Sale
$70,100
DeedBook 1733, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1987