Skip to content

4701 Rte 42Blackwood, NJ 08012

Built 1950

Last Sale Date
Jan 11, 2067

Property Information

Block115.04
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
DescriptionQUICK SHOP
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$287,500
60%
Improvement Value:$189,500
40%
Total Assessment$477,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,644+2.9%
2024$17,148+4.7%
2023$16,375+1.5%
2022$16,127+43.7%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 5589, Page 301Recorded1/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950