Skip to content

3921 Rte 42Blackwood, NJ 08012

Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Mar 8, 2022

Property Information

Block115
Lot21.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage2.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$575,000
38%
Improvement Value:$925,000
62%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,485+2.9%
2024$53,925-21.5%
2023$68,660-29.0%
2022$96,663-3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 6646, Page 42Recorded3/17/2022

Property Sale

SaleMulti
$1,115,000
DeedBook 3005, Page 63