Skip to content

3941 Rte 42Blackwood, NJ 08012

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 10, 2012

Property Information

Block115
Lot21.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
DescriptionADVANCED AUTO
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$522,700
47%
Improvement Value:$601,300
53%
Total Assessment$1,124,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,577+2.9%
2024$40,408+4.7%
2023$38,587+1.5%
2022$38,002+10.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$1,952,000
DeedBook 3808, Page 288

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 3383, Page 272

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 1541, Page 454