Skip to content

198 Fries Mill RdBlackwood, NJ 08012

Built 2005
Commercial

Last Sale Price
$4,625,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block115
Lot7.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
DescriptionPNC BANK& STRIP
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage31,261
Acreage7.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$886,000
26%
Improvement Value:$2,569,000
74%
Total Assessment$3,455,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$127,800+2.9%
2024$124,207+4.7%
2023$118,610+1.5%
2022$116,814-7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$4,625,000
Sq Ft31,261DeedBook 6691, Page 225Recorded6/8/2022

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 4247, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 2005